návod ŠITÍ: halenka a košile

před započetím prací ještě základní rady:

 

1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždy šiju z obyčejné látky

 

2/ zkoušet, zkoušet, zkoušet...

 

3/ nejprve stehujeme

 

4/ jednotlivé díly sešíváme k sobě vždy lícem na líc, pokud není napsáno jinak.

 

5/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití

 

6/ při volně papíru na střih jsem pamatovala na několikanásobné použití. Překreslovat jej na pevnější papír nemusíte, pokud se papír roztrhne, můžete si jej slepit. Švy na střihu popisuji, aby bylo zřejmé co s čím sešít.

SPOTŘEBA LÁTKY :

2 x délka oděvu + 1 x délka rukávu = cca 120 cm šíře 140 cm

Vypracovaný střih položíme na látku.

Díly vystřihneme s přídavkem na švy 2 až 5 cm na záložky.

 

NÁVOD NA ŠITÍ:

Podložení předního dílu (zapínání) vypracujeme z dvojité látky RUBEM K SOBĚ

U zapínání musíme počítat s tím, že oba přední díly se nám budou překrývat. - Dámský oděv má zapínání z pravé strany na levou, pánský obráceně.

Sešijeme boky a náramenice a začistíme švy.

Rukávové rozparky a manžety

RUKÁVY

 návod ŠITÍ: Všívání dvoudílných rukávů

 

RUKÁVOVÝ ROZPAREK V NÁSTŘIHU:

se používá u rukávů s mažetou, nebo u výstřihu tvarovaném do slzičky. Z líce není téměř vidět lemování.

návod ŠITÍ: halenka a košile

Délku nástřihu si označíme do požadované výšky. Ze stejné rovné látky si střihneme proužek o 2 až 3 cm delší než bude nástřh a široký 6 cm. Vyzhnačíme si podélný střed lemu. Lícem jej přišpendlíme k líci rukávu nebo výstřihu tak, že jeho středová osa se bude krýt stehovku označující místo nástřihu. Středovou osu obšijeme hustým strojovým stehem asi 2 mm od budoucího nástřihu. Pak obě látky ve středové ose rozstříhneme, obdélník lemu protáhneme vzniklým otvorem do rubu, látky urovnáme a okraje zahrneme. Po přežehlení okraje lemu přešijeme k látce rukávu (výstřihu).

LEMOVANÝ ROZPAREK:

Tvar rozparku si vyznačíme z lícní strany a šijeme stejně jako u výše uvedeného postupu, ale z rubové strany a lem protáhneme na lícní stranu.

Zde můžeme použít rovné i šikmo střihžený proužek látky a využít i kontrastní látky, aby lem vynikl. Takže:

lem přiložíme rubem na rubovou stranu rukávu tak, aby se nám kryl střed lemu s linií záševku. Budoucí nástřih obšijeme 5 mm od středové linie a provedeme rozstřižení rozparku. Lemovku obrátíme na líc, hranu švu vymneme do hladka a po urovnání přežehlíme. Okraj lemu začistíme stejným způsobem jako v prvním postupu.

VÝPUSTKOVÝ LEM:
návod ŠITÍ: halenka a košile

na lem potřebujeme 2 látky:

aby hotová patka byla 3 cm široká, použijeme látku širokou 5,5 cm, na délku.  Potřebujeme délku rozparku + 2, o druhého přidáme 3 cm.  V poznačeném rozparku látku rozstřihneme a k levému okraji přišpendlíme a přistehujeme lícem k sobě kratší z obou lemů. Krátkou stranu pruhu u konce nástřihu založíme 1 cm do rubu a pruh přišijeme na stroji 5 mm od okraje nástřihu. Šev sežehlíme. Od okraje nástřihu naměříme polovinu šířky lemu a v označeném místě vyznačíme hranu výpustku. Zadní okraj lemu zahrneme a zahneme. Po přežehlení okraje lemu přešijeme k látce rukávu.

 Delší z obou lemů položíme k druhému okraji rozparku lícem na líc a drobným stehem na stroji přešijeme. Šířku ohybu látky si měříme tak, aby levý lem byl pravým lemem z lícního pohledu překrytý. Látku zahneme a přežehlíme. Na konci nástřihu si vytvarujeme zakončení lemu o špičky, nebo rovně (podle potřeby) a po nastehování přežehlíme. Ručně začistíme zadní okraje výpustku a tvar zakončení hrany (špička, nebo rovné zakončení) výpustkového lemu. Tento šev zakončíme asi 3 mm od zakončení rozparku.

 

Nařasení spodního okraje rukávu:

 návod ŠITÍ: Všívání jednodílných rukávů

Manžety:

 

Dolní okraj rukávu s olemovaným rozparkem nabereme podle výše uvedeného obrázku.

 Manžetu přehneme podélně v půli lícem k sobě a vnitřní látku z rubu podžehlíme vliselínem. Vsadíme do rukávu nejprve vnitřní částí a po nastehování přišijeme. Přešijeme i na obou kratších stranách a obrátíme na líc.

 Manžetu urovnáme a zahneme přečnívající látku dovnitř, přežehlíme a ručně začistíme krytým matracovým stehem.

 

Všívání rukávů

Konstrukce rukávové hlavice je mírně asymetrická. Strana s větším výkrojem patří vždy přišít ke přednímu dílu oděvu.

 Hlavicové rukávy všíváme po druhé zkoušce. Halenka, nebo jiný oděv, je sešitá, s límcem, rukávy mají boční švy sešité a vypracované manžety.

 

Hlavici rukávu můžeme (podle použitého střihu) navolnit ve vrchní části. Začneme od značení obrysu hlavice po celé délce horního oblouku tak, aby vznilké záhyby byly rovnoměrné a největší zřasení aby bylo okolo ramenního švu.

 Halenku složíme na polovinu lícem dovnitř.

 Upravíme halenku v průkrčníku a sešpendlíme.

 Dbáme, aby náramenice i boční švy ležely naprosto přesně na sobě. Upravíme délku náramenic a bočních švů a sešpendlíme průramky. Stejnoměrně sestříhneme náramenice i tvar průramku.

 

Halenku rozšpendlíme, obrátíme naruby, rukáv vsuneneme dovnitř a lícem k líci přiložíme hlavici vrcholem označeným kličkováním proti ramennímu švu (pozor, nezaměmit pravý a levý rukáv!!). Ve spodní části průramku by měl u dobrého střihu rukávový šev zhruba navazovat na boční šev halenky.

 Rukáv vešpendlíme a vestehujeme do průramku, a halenku vyzkoušíme. Opravíme případné nedostatky a přešijeme strojem. Při zapošití přešijeme švy 2 cm přes sebe.

 Odstraníme stehování (v celé halence) všechny švy rozžehlíme.

 

Límec

Základní typy límců:

 návod ŠITÍ: límce košile, halenky, šaty

Podle tloušťky materiálu a typu límce používáme výztuž např. bavlněná véba, tenší nažehlovací materiály. Nažehlujeme na vrchní vnitřní stranu (rub) límce zažehlovací stranou na látku. Výstuž nemá přesahovat vrchový materiál.

 

Postup vyhotovení

 Na rub vrchího límce nažehlíme výstuž. Složíme vrchní a spodní límec lícem k sobě na označené středy. Okraj vrchního límce při špendlení posunujeme o 2 až 3 mm dovnitř i v růžku, nebo v zaoblení límce. Pak límec sestehujeme a předšijeme ve značení.

Po vytažení stehů sestřihneme švové záložky a límec obrátíme na líc.

U límců majících ostré cípy sestřihneme rohy. Obrácený límec přežehlíme a po obvodě asi 4 mm okraje prostehujeme. Stehujeme ze spodní strany a stále navolňujeme svrchní stranu, aby dobře přisedl a nekroutil se.

 Po ušití a obrácení límce zajistíme navolnění sestehováním ve švové záložce průkrčníku.

 

Límec všitý mezi krajové podsádky a kosmý proužek

 Průkrčníkový okraj je tvarovaný a proto má snahu se vytahovat. Tomu zábráníme všitím o 0,5 až 1 cm menšího límce. Připravíme si límec podle výše uvedeného návodu, kosmo střižený proužek široký asi 3 cm, aby o 1 cm přesahoval přes podsádky. Halenka musí mít rozžehlené náramenice. Průkrčník přeložíme na polovinu a barevnou nití si označíme střed. Spodní límec přiložíme středem na střed průkrčníku (zadního) a přední kraje límce našpendlíme na vyznačené kraje předních dílů. Přišpendléme a nastehujeme. Přední krajové podsádky obrátíme do límce a přistehujeme.

 Kosmý proužek si připravíme přežehlením do mírného oblouku jako je u průkrčníku.

 Pak jej přiložíme na okraj průkrčníku tak, aby na obou koncích přesahoval okraj podsádek o 1 cm a přistehujeme jej. Okraj kosmého prožku nezahýbáme. Pak jej strojem přišijeme, nejlépe od středu k okrajům, aby se límec netáhl k jedné straně. Obrátíme podsádky do rubu, vytáhneme promnutím švy a kosmý proužek sežehlíme dovnitř halenky. Okraj kosmého proužku zahneme asi 1 cm, zastehujeme a v koncích pečlivě složíme do podsádky. Celý proužek v kraji prošijeme strojem, nebo ručně krytým začišťovacím stehem.

 

Límec všitý za svrchní límec a začištěný spodním

Nejčastěji se tento způsob používá při šití stojáčků a polostojacích límců.

Halenku připravíme předšitím a vyžehlením rohů na překladu a několika stehy upevníme podsádky. Na označený střed zadní strany průkrčníku přiložíme střed svrchího límce a stehujeme směrem ke krajům, přední okraje límce musí sednout přesně ke středům předních dílů. Límec všijeme a na koncích zapošijeme. Švové záložky založíme do límce. Límec urovnáme, zahneme spodní stranu límce a nastehujeme do průkrčníku. Látku nenapínáme, aby se hotový límec neobracel a nekroutil. Když je límec v pořádku, krytým stehem ručmě přešijeme a vyžehlíme.

 

Rozhalenkový límec vsazený mezi podsádky

 Tento límec je předním dílem všitý mezi podsádky, do zadího průkrčníku je všitý za spodní límec a svrchním je začištěný.

 Spodní límec přiložíme středem na svrchní stranu zadního dílu halenky a kraje límce na středy předních dílů.

 Švovou záložku vrchního límce nastřihneme v místech ramenních švů. Podél průkrčníku límec našpendlíme a přešijeme na stroji. Na zadrní straně průkrčníku až místům nástřihu švové záložky vsadíme do límce (můžeme nastehovat) na předních částech průkrčníku švové záložky vsadíme mezi halenku a podsádku.

 Spodní část límce nastehujeme a přešijeme v ruce, vzadu do průkrčníku, vpředu je tato část vložena opět mezi halenku a podsádku a přišita zahnutou podsádkou. Opět dbáme, abychom látku na svrchní straně límce nenapínali, ale zůstala navolněná.

 Pak 2x zahneme spodní okraje rukávu a dolního okraje oděvu a proštepujeme.

Nakonec vyšijeme knoflíkové dírky a přišijeme knoflíky.

 

 

 

 


      

      Košík  

      Žádné zboží

      Poštovné 0 Kč
      Celkem 0 Kč

      K pokladně