návod ŠITÍ: halenka k turnýře

před započetím prací ještě základní rady:

 

1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždy šiju z obyčejné látky

 

2/ zkoušet, zkoušet, zkoušet...

 

3/ nejprve stehujeme

 

4/ jednotlivé díly sešíváme k sobě vždy lícem na líc, pokud není napsáno jinak.

 

5/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití

 

6/ při volně papíru na střih jsem pamatovala na několikanásobné použití. Překreslovat jej na pevnější papír nemusíte, pokud se papír roztrhne, můžete si jej slepit. Švy na střihu popisuji, aby bylo zřejmé co s čím sešít.

Na vyžehlené látce srovnáme střižené okraje. Složíme ji po délce na polovinu lícovou stranou dovnitř a sešpendlíme na pevných okrajích, aby se nesmekala. Na takto připravené látce poskládáme jednotlivé střihové díly, řádně přišpendlíme. Obrysy obkreslíme přesně krejčovskou křídou a přikreslíme si i švové přídavky. Po stranách po dvou centimetrech, v průramku a průkrčníku po 1 centimetru. U dolního okraje nejméně 5 cm. Jedotlivé díly střihu vystřihneme.

Po té střih sejmeme a linie prostehujeme dlouhým stehem stehovací nití. Stehy necháváme volné, obě vrstvy látky mezi sebou prostřihneme. Nesmíme zapomenout prostehovat i středy dílů na přeložené látce.

 

SPOTŘEBA LÁTKY :

2 x délka živůtku

1 x délka rukávu

 

POSTUP:

Sešijeme boky i ramena k sobě a vyzkoušíme. Náramenice zde nejsou klasicky sešikmené, ale rovně vzhůru od rukávové hlavice a utvoří tím silně nabíraný průkrčník. Na průkrčníku je na střihu vyznačena výška, umístění tunýlku pro stažení vázačkou a prodloužení krajkou, která stojáček zakončí. Záleží ovšem na typu látky a Vaší postavě, takže je potřeba výšku umístění tunýlku na stažení vyměřit přímo na postavě, aby živůtek byl pohodlný.

Na zkoušce si vyměříme sezazení dílů přednice, vsazení do pasového sedla a přebytečné okraje si vyznačíme stehovkou. Křída se při práci smaže. Přebytečné okraje nestříhejte, knoflíkové dírky u těsných vypasovaných živůtků potřebují zpevnit více vrstvami látky.

Při vyzkoušení oděvu si všimneme, zda se látka nikde nekrčí a okraje podél zapínání se o 1,5 cm překrývají.

ZAPÍNÁNÍ na zadním díle:

Vyznačíme si dírky pro zapínání, vytvoříme malé dírky a pečlivě obšijeme.

Dámské oděvy se zapínají z pravé strany na levou, proto jsou dírky vyšity na pravé straně.

První knoflík umistíme nejméně 1 cm pod horním okrajem a další knoflíček přijde 1 cm nad pas. Další knoflíky a dírky rozměříme pravidelně v části nad pasem i pod pasem.


RUKÁVY

 Zde postupujeme podle návodu v odkazu z nadpisu. U halenky k turnýře nenáme rukáv zakončený manžetou, ale zakončený volánem, který vznikne po stažení rukávu stužkou.

Na rukávu vyměříme optimální délku tak, aby šla ruka volně ohnout v lokti. Po našití tunýlku na stužku  vyměříme délku volánu a vypracujeme zakončení dolního okraje, například do obloučků, nebo našijeme krajku.

 

Začištění průkrčníku a dolního okraje živůtku.

 Zde máme několik možnosti:

 - okraj 2 x zahnout a ručně křížkovým krytým stehem zašijeme. Přešít můžeme i na stroji.

 - olemování krajkou

 - okraj začistit vyšívanou obrubou

 - okraje uzavřít ozdobným stehem

 - olemovat pomocí obloučků:

podle nákresu si střihnout podsádku pro dolní okraj a stoják i dolní okraj rukávu. Vhodná šířka podsádky je asi 20 až 30 mm podle výšky obloučků a po přiložení lícem k líci obě látky sešít podle nakreslených odbloučků. Po přehrnutí podsádky na rub pečlivě upravíme kraje, vymneme okraje aby obě vrstvy látky pěkně lícovaly a asi 3 mm od okraje proštepujeme.


Celý živůtek pečlivě vyžehlíme


 


      

      Košík  

      Žádné zboží

      Poštovné 0 Kč
      Celkem 0 Kč

      K pokladně