návod ŠITÍ: EMPÍROVÉ ŠATY - chemise

před započetím prací ještě základní rady:

 

1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždy šiju z obyčejné látky

 

2/ zkoušet, zkoušet, zkoušet...

 

3/ nejprve stehujeme

 

4/ jednotlivé díly sešíváme k sobě vždy lícem na líc, pokud není napsáno jinak.

 

5/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití

 

6/ při volně papíru na střih jsem pamatovala na několikanásobné použití. Překreslovat jej na pevnější papír nemusíte, pokud se papír roztrhne, můžete si jej slepit. Švy na střihu popisuji, aby bylo zřejmé co s čím sešít.

SPOTŘEBA LÁTKY šíře 140 cm :

ŠATY svrchní látka

  • 1 x délka živůtku

  • 1 x délka PD sukně

  • 1 x délka ZD sukně v nejdelším bodě (vlečka)

  • 1 x délka rukávu

ŽIVŮTEK, nosná látka + podšívka:

  • 1 x délka živůtku

dále potřebujeme: lemovka, atlasová stuha, knoflíčky

Vypracovaný střih položíme na látku.

Díly vystřihneme s přídavkem na švy 5 cm na záložky a díly obentlujeme.

Živůtek šijeme ze tří vrstev:

  1. hlavní, nosná látka má být nejpevnější. Použijeme je jako střední vrstvu.

  2. Na svrchní vrstvu použijeme lehký jemný mušelín (100% BA, vlněný


  3. nebo hedvábný),

  4. na podšívku je vhodný opět mušelín, nebo bavlněný batist. Empírové 

  5. šaty bývaly z pravidla z bílého mušelínu.

Živůtek ze střední vrstvy si ušijeme jako první. Sešijeme ramena předního a zadního dílu a bočnice. Při zkoušení si zkonstrolujeme tvar a umístění záševků a sešijeme na stroji. Zapínání, nebo jemné šněrování umístíme na střed zadního dílu, nebo do boku.

Pokud děláme repliku historického oděvu, nepoužíváme zipy. Další možnou variantou je, že na bocích ponecháme asi 5 cm nedošitý šev na živůtku a 10 cm na sukni. Do pasu pak zakomponujeme zapnutí na jeden knoflíček na každém boku. Pěkně ja tato varianta předvedena ZDE. (ODKAZ)

Tato varianta umožňuje šaty obléci i na postavu jiné velikosti.

Do živůtku vsadíme sukni tak je naznačené na střihu. U sukně je možné použít pouze svrchní látku bez podšívky. Pod sukní směla být vidět postava. Přední díl sukně si nejdříve na horní straně prostehujem drobným stehem a přizpůsobíme šířce horního dílu. Vyznačíme si střed na obou dílech. Uprostřed, na bříšku látku jen jemně navolníme, větší díl řasení si přesuneme mezi podprsní záševek a výkroj průramku.

Boky, aby postavu nerozšiřovaly, ponecháme opět jen mírně navolněné. U zadního dílu bude na středu zad použité řasení a vrapování tak, jak je vyznačené na střihu.

Svrchní látku na živůtku sešijeme po stranách a na ramenou, nabereme středový díl a nabrání na výstřihu (po vyzkoušení) zpevníme v místě proštepování přešitím na stroji. Přiložíme na střední (pevnějsí ) látku a přehrneme na rub. Zahrnutá látku má působit nadýchaně, jen jako přehrnutý hevábný šátek. Aby nebyl vidět šev, na rubu jemně přichytíme ke vnitřní látce asi 1,5 cm od okraje kyrytým matracovým stehem. Na zvýšeném pase svrchní látku přistehujeme k vnitřní (pevnější) látce a zastřihneme do patřičné délky. Vše z rubu zahrnene do podšívky, pokud ji nemáme, olemujeme paspulkou.

Sešití sukně se živůtkem překryjeme atlasovou stuhou.

 

VSAZOVÁNÍ RUKÁVŮ

Sešijeme postranní švy na rukávech a vsadíme do průramků. U ramenního švu rukávovou hlavici nabereme.

Vyměříme spodní okraj sukně na postavě, zde si musíme všimnout charakteristiského tvaru břicha a hýždí, aby sukně byla všude stejně douhá i přes případné nerovnosti postavy. Často se stává, že sukně je při nošení a změně postoje nehezky cípatá. Sukni si proto necháme změřit od podlahy (na stole, či podložce) vzhůru při pomalém otáčení. Přední část sukně necháme mírně kratší, pamatujte na bezpečnost chůze. I v historických dobách bylo povoleno ponechat viditelné špičky střevíčku dam. U zadního dílu vyměříme souměrnou vlečku.

Aby spodní okraj byl dobře zpracován, obrubu vypracujeme v ruce. Nakonec pečlivě rozžehlíme švy do stran a celé šaty vyžehlíme.

      

      Košík  

      Žádné zboží

      Poštovné 0 Kč
      Celkem 0 Kč

      K pokladně