návod ŠITÍ: COTEHARDIE č. 2079

SPOTŘEBA LÁTKY:
  • šatová látka = 2 X DÉLKA ODĚVU na 140 cm šíře, + VÝŠKA PŘESAHŮ = při široké sukni si změříme výšku přesahu střihu přes šíři látky, tj 140 cm. Přesahy střihu musíme položit na látku stejným směrem po osnovní niti.
  • krajovka, nebo lem = podle lemu sukně
  • 2 potítka
Materiál: len, plátno, samet s vlasem stříháme PO vlasu, satén, damašek, vlněné sukno. Na lemy použijeme kontrastní látku, kožešinu, hedvábí, damašek.
před započetím prací ještě základní rady:
1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždycky šiju z obyčejné látky
2/ zkoušet, zkoušet, zkoušet...
3/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití.

 

Na vyžehlené látce srovnáme střižené okraje. Složíme ji po délce na polovinu lícovou stranou dovnitř a sešpendlíme na pevných okrajích, aby se nesmekala. Na takto připravené látce poskládáme jednotlivé střihové díly, řádně přišpendlíme. Obrysy obkreslíme přesně krejčovskou křídou a přikreslíme si i švové přídavky. Po stranách po dvou centimetrech, v průramku a průkrčníku po 1 centimetru. U dolního okraje nejméně 5 cm. Jedotlivé díly střihu vystřihneme.

Po té střih sejmeme a linie prostehujeme dlouhým stehem stehovací nití. Stehy necháváme volné, obě vrstvy látky mezi sebou prostřihneme. Nesmíme zapomenout prostehovat i středy dílů na přeložené látce.

 

Prokličkujeme entlem okraje, sestehujeme záševky, sestehujeme ramena, boky až po hrot vsazovacího klínu na PD a ZD. Vsadíme klíny a prostehujeme po obou stranách klínu

až po dolní okraj.

Na podložení předního dílu (zapínání, šněrování) můžeme použít pevné plátno, případně  vliselín, který zahneme do rubu a zažehlíme. Průkrčník podložíme plátnem začišťující a zpevňujícím okraj oděvu. Podložení průkrčníku, případně průramku bývá na střihu vyznačen liníí asi 10 až 15 cm od okraje látky. Můžeme si jej překreslit na další papír a zřetelně popsat, ke kterému dílu a oděvu patří. Podložení našíváme až po zkoušce a upravení okrajů. Přiložíme jej lícem na líc látky, prostehujeme a po obrácení a zahrnutí dovnitř oděvu vyzkoušíme. Pokud podsazení je v pořádku znuvu obrátíme, upravíme a přešijeme. Podsádku pak ještě upevníme ke švům na ramenou, aby se při oblékání neotáčela ven. Můžeme proštepovat asi 0,5 cm od okraje.

Pak sestehujeme a pasové záševky rozžehlíme.

 

Všívání rukávů

Klasicky dlouhé rukávy s loketním zapínáním:

Konstrukce rukávové hlavice je mírně asymetrická. Strana s větším výkrojem patří vždy přišít ke přednímu dílu oděvu.

Hlavicové rukávy všíváme po druhé zkoušce. U rukávů sešijeme boční švy a zatím nevystříhneme loketní rozparek / zapínání.

Délku loketního zapínání si označíme do požadované výšky podle střihu. Ze stejné rovné látky si střihneme proužek o 2 až 3 cm delší než bude zapínání a široký 6 cm. Vyzhnačíme si podélný střed lemu. Lícem jej přišpendlíme k líci rukávu nebo výstřihu tak, že jeho středová osa se bude krýt stehovku označující místo nástřihu. Středovou osu obšijeme hustým strojovým stehem asi 2 mm od budoucího nástřihu. Pak obě látky ve středové ose rozstříhneme, obdélník lemu protáhneme vzniklým otvorem do rubu, látky urovnáme a okraje zahrneme. Po přežehlení okraje lemu přešijeme k látce rukávu.

 

Druhý způsob lemování loketního zapínání:

 

Tvar rozparku si vyznačíme z lícní strany a šijeme stejně jako u výše uvedeného postupu, ale z rubové strany a lem protáhneme na lícní stranu.

 

Zde můžeme použít rovné i šikmo střihžený proužek látky a využít i kontrastní látky, aby lem vynikl. Takže:

 

lem přiložíme rubem na rubovou stranu rukávu tak, aby se nám kryl střed lemu s linií záševku. Budoucí nástřih obšijeme 5 mm od středové linie a provedeme rozstřižení rozparku. Lemovku obrátíme na líc, hranu švu vymneme do hladka a po urovnání přežehlíme. Okraj lemu začistíme stejným způsobem jako v prvním postupu.

Z jedné strany zapínání vyměříme umístění malinkých knoflíčků nebo perliček. Rozestup by měl být asi 2 až 4 cm. Z protější strany vyměříme umístění poutek. Na poutka můžeme využít háčkovaný řetízek, paspulku, nebo kožené řemínky.


U nějterých modelů je vyskytují rukávy zvané pachy se od dnešní liší dlouhým cípem vysícím až k zemi. Postup vsazování je stejný, rukáv však musí být vypodšívkovaný. Střihneme jej tedy z dvojí látky. Po sešití bočních švů zasuneme jeden rukáv do druhého lícem k sobě, Jeden rukáv tedy bude lícm navrch, druhý naruby. Sešijeme okraje cípu tj. svrchní látku i podšívku, obrátíme celý rukáv na líc a urovnáme. Jelikož je cíp příliš dlouhý, je lépe obě vrstvy sešpendlit a prostehovat podél hlavice. Vnitřní švy na spodní straně rukávu se mají překrývat. Pak rukáv obvyklým způsobem vsadíme do průramku a všijeme svrcní látku. Podšívku phrneme přes vzniklý a rozžehlený šev a v ruce krytým stehem přišijeme.

 

Tyto rukávy lze i připínat do oděvu, Za tímto účelem musíme i horní číst. tj. rukávovou hlavici obšít, rukáv ponechanou dírkou obrátit na líc a zbylý otvor začít v ruce. Na rukávové hlavici vypracujeme zapínání, nebo přivazování stužkami.

 

ZAČIŠTĚNÍ OKRAJE SUKNĚ

Každá látka má snahu se při šití natahovat, proto musíme okraj šatů a sukně znovu vyměřit. Zde budeme potřebovat pomoc další osoby. Stoupneme si na vyšší pevnou podložku (stůl, židle, schody, nižší rovný kus pevného nábytku) Druhá osoba měří výšku sukně, tj rozdíl mezi podložkou a okrajem oděvu od podložky vzhůru. U gotického oděvu počítáme s tím, že by přední okraj měl sahat asi 3 až 4 cm nad špičky boty a zadní okraj může být o něco delší. Musíme myslet na bezpečnou chůzi.

      

      Košík  

      Žádné zboží

      Poštovné 0 Kč
      Celkem 0 Kč

      K pokladně