Na vyžehlené látce srovnáme střižené okraje. Složíme ji po délkce na polovinu lícovou stranou dovnitř a sešpendlíme na pevných okrajích, aby se nesmekala. Na takto připravené látce poskládáme jednotlivé střihové díly, řádně přišpendlíme. Obrysy obkreslíme přesně krejčovskou křídou a přikreslome si i švové přídavky. Po stranách po dvou centimetrech, v průramku a průkrčníku po 1 centimetru. U dolního okraje nejméně 5 cm. Jedotlivé díly střihu vystřihneme.
Po té střih sejmeme a linie prostehujeme dlouhým stehem stehovací nití. Stehy necháváme volné, obě vrstvy látky mezi sebou prostřihneme. Nesmíme zapomenout prostehovat i středy dílů na přeložené látce.
Prokličkujeme entlem okraje, sestehujeme záševky, sestehujeme ramena, boky a dolní část oděvu až po okraj. Vše rozžehlíme.
RUKÁVY
Konstrukce rukávové hlavice je mírně asymetrická. Strana s příkřejší stranou hlavice patří vždy přišít ke přednímu dílu oděvu.
Hlavicové rukávy všíváme po druhé zkoušce. Oděv, je sešitý s límcem, rukávy mají boční švy sešité a vypracované manžety. Nejrve si označíme pravý a levý rukáv.
Hlavici rukávu můžeme (podle použitého střihu) navolnit ve vrchní a zadní části. Začneme od značení obrysu hlavice po celé délce horního oblouku tak, aby vzniklé záhyby byly rovnoměrné a největší zřasení aby bylo okolo ramenního švu.
Oděv složíme na polovinu lícem dovnitř, upravíme v průkrčníku a sešpendlíme.
Dbáme, aby náramenice i boční švy ležely naprosto přesně na sobě. Upravíme délku náramenic a bočních švů a sešpendlíme průramky. Stejnoměrně sestříhneme náramenice i tvar průramku.
Oděv rozšpendlíme, obrátíme naruby, rukáv vsuneneme dovnitř a lícem k líci přiložíme hlavici vrcholem označeným kličkováním proti ramennímu švu (pozor, nezaměmit pravý a levý rukáv!!). Ve spodní části průramku by měl u dobrého střihu rukávový šev zhruba navazovat na boční šev oděvu:
Rukáv vešpendlíme a vestehujeme do průramku, a oděv vyzkoušíme. Opravíme případné nedostatky a přešijeme strojem. Při zapošití přešijeme švy 2 cm přes sebe.
Odstraníme stehování a všechny švy rozžehlíme.
ZAČIŠTĚNÍ OKRAJE SUKNĚ
Každá látka má snahu se při šití natahovat, proto musíme okraj šatů a sukně znovu vyměřit. Zde budeme potřebovat pomoc další osoby. Stoupneme si na vyšší pevnou podložku (stůl, židle, schody, nižší rovný kus pevného nábytku) Druhá osoba měří výšku sukně, tj rozdíl mezi podložkou a okrajem oděvu od podložky vzhůru.
Na vyměřování spodního okraje může použít i další, zcela jednoduchou pomůcku:
mezi nábytkem natáhneme provázek nebo kousek vlny, který pokřídujeme. Pak se během našeho otáčení křída nanese ve stejné výšce oděvu.
V dolním okraji 2x zahneme a prošijeme