Papírový střih si přiložíme na látku jedním směrem, obkreslíme krejčovskou křídou, nebo ostrou hranou mýdla a vystřihneme s přídavkem na švy asi 2 až 3 cm. Na průkrčníku a průramcích přidáme asi 1 až 1,5 cm. Na délku rukávů a kabátu přidáme asi 4 až 5 cm. Podél nakreslených linií prokličkujeme stehovkou, aby se nám při práci čáry nesmazaly.
Stejně jako svrchní díly si vystřihneme i podšívku. Pokud šijeme kabát, sako s klasickým zapínáním, nebo se zapnutím na zip, musíme počítat s tím, že budeme potřebovat zapínání podložit z vnitřní strany kabátovou látku. Proto si toto podložení střihneme ze svrchní látky pomocí stejného střihu, podle červené linky v nákresu:

Vystřižené přední díly podžehlíme vlizelínem. Zde záleží použité látce a zda šijeme letní, nebo zateplený oděv.
Kabátové látky jsou potřeba pikýrovat, kostýmové látky můžeme (podle síly a složení) pikýrovat nabo podžehlit. Bundy z proševu, nebo šusťákoviny není potřeba tvarovat nebo zpevňovat, ale pouze vypodšívkujeme.
Pikýrování:

pikýrováním na pevné hrubé plátno dotvarujeme pření díl. Někdy je v ochodě ke koupi i krejčovská žíněnka.
Jakmile je fazona oděvu v pořádku, můžeme přikročit k další práci.
Sešijeme zadní a přední díl a švy vyžehlíme.
Podle střihu vyznačíme kapsy a vyhotovíme je.
ŠITÍ A VSAZOVÁNÍ RUKÁVŮ
Sešijeme rukávové švy, loketní záševky, a rozžehlíme do stran. Rukávovou hlavici 2x prostehujeme a navolníme podle průramkového otvoru. Obvod rukávu je o 3 až 5 cm delší, než obvod průramku.
Připravené rukávy vstehujeme do otvoru a oděv vyzkoušíme. Pokud rukávy dobře sedí a nekroutí se, ani nikde netáhnou a nevadí v pohybu všijeme rukávy strojem. Švy pečlivě rozžehlíme směrem do těla oděvu. Na koncích rukávů vyměříme optimální délku a okraje zahneme a zažehlíme. Přebytečnou látku opatrně zastřihneme. Ručním stehem přichytíme pečlivě (by se látka nevyrthávala) konce rukávu. pokud potřebujeme vsadit podšívku, postupujeme takto: Na dolní záložku našijeme podšívku a vtáhneme ji dovnitř rukávu a krytým stehem připevníme v průramku.
Klopy a límec:

Předšijeme fazónku línce a ušijeme límec. Spodní část límce je ze dvou dílů vprostřed sešitých a po rozžehlení švovývh přídavků je zpěvněný přižehleným vlizelínem. Vlizelín stříháme bez švových přídaků, jen ke švu. Pak sešijeme dokola spodní a svrchní část límce lícovou částí k sobě a obrátíme lícem navrch. Při šití dbáme, aby vrchní část byla navolněná. Jinak límec nebude sedět na ramenou a bude se kroutit. Hotový límec přežehlíme a můžeme jej za svrchní část vsadit do průkrčníku. Spodní část límce přišijeme krytým matracovým stehem. Nakonec límec můžeme podél okrajů proštepovat. Do náramenice a všijeme vycpávky.
ZAČIŠTĚNÍ DOLNÍHO OKRAJE
Každá látka má snahu se při šití natahovat, proto musíme dolní okraj znovu vyměřit. Zde budeme potřebovat pomoc další osoby. Stoupneme si na vyšší pevnou podložku (stůl, židle, schody, nižší rovný kus pevného nábytku) Druhá osoba měří výšku oděvu, tj rozdíl mezi podložkou a okrajem oděvu od podložky vzhůru.
V dolním okraji 2x zahneme a prošijeme krytým stehem.
Hotový oděv pečlivě přežehlíme přes vlhké plátno (nebo napařovací žehličkou).
Vystřiženou a sešitou podšívku vsadíme do oděvu a pečlivě všijeme.
Nakonec vypracujeme zapínání.