Látka je složena podélně v půli, všechny hlavní díly se stříhají po osnově, jinak se nohavice kroutí. Při stříhání dodržujeme tyto přídavky: na záložky v šíři 4 - 5 cm, na boční a krokové švy 4 až 5 cm, na zadní středový nahoře (pro případ pozdějšího rozřiřování) asi 4 cm až k začátku zaoblení, na všechny ostatní švy přídavky asi 3 cm.
Obkreslený střih (na rubu) si ještě ostehujeme po liniích nákresů a vystřihneme. Linie záhybů označíme na lícovou stranu látky stehovací nití. Vše obentlujeme a vyžehlíme.
Na střihu si všimneme, že zadní díl je delší. Správně by měla být vyšší zadní část nad zadním sedovým výkrojem.
BOČNÍ ŠEV na nohavicích:
Délky nohavic od pasu po rovné linii by měly být také shodné, ale zadní díl od sedového výkroje k spodnímu okraji nohavice je opět trošku delší, na stehně je potřeba při šití přední díl trochu napínat. Výška kolena je na nohavicích naznačená, v této výšce by se měly nohavice srovnat a došít rovně bez napínání až k dolnímu okraji.
Díly kalhot složíme podélně na polovinu, lícovou stranou dovnitř. Sestehujeme vnitřní krokové švy na nohavicích. Stehujeme od spodu po vyznačené místo pod sedem. V historii tzv. reformní kalhotky nebylo potřeba na toaletě slékat. Při více sukních se spodničkami by to bylo pořádně komplikované. Proto měly v rozkroku nedošitou část švu, lemovanou šikmým proužkem.. Místo je na střihu vyznačené.
Zhruba od výše kolen zadní díl kalhot mírně napínáme. Přešijeme na šicím stroji.
Na obou polovinách kalhot začistíme a rozžehlíme okraje švů rozložené do stran. Jednu nohavici obrátíme na líc a obě poloviny vsuneme do sebe tak, aby lícové strany látky vežely na sobě.
Při zkoušení zkontrolujeme příléhavost v pase a v obvodu sedu, šířku nohavic, délku kalhot a upravíme.
Na stroji šev sešijeme vpředu i vzadu do do pasu.
Přední díly kalhot položíme lícem k líci na zadní díly a vše na bocích sestehujeme a po vyzkoušení přešijeme na stroji.
KALHOTY NA VÁZÁNÍ V PASE:
U některých typů kalhot je řešení s páskem nevhodé, proto je lepší jen tunýlek s vázačkou. Horní okraj tunýlku zahneme a přistehujeme. Podle vyznačení na střihu vyměříme výšku tunýlku a po zahnutí jej nejdříve přistehujeme nebo aspoň sešpendlíme. Látka se má snahu kroutit, proto je potřeba neustále tvar tunýlku upravovovat.
DOLNÍ OKRAJ kalhot po upravení délky dolní okraj začistíme entlem, zahneme a ručně krytým stehem přišijeme. Asi 10 cm nad dolním okrajem našijeme ze stužky tunýlek pro vázačku.