návod ŠITÍ: ŽUPAN S KAPUCÍ

před započetím prací ještě základní rady:

1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždy šiju z obyčejné látky

2/ zkoušet, zkoušet, zkoušet...

3/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití.

Střih rozložíme na rub látky a pečlivě obkdreslíme všechny díly, Vystřihujeme asi s 3 cm přídavkem na švy. Na střihu je vyznačena linie osnovy, pečlivě ji dodržte, jinak se budou rukávy kroutit.

Pak si položíme lícem k sobě tělo županu a sestehujeme ramena a boky. Župan vyzkoušíme. Pokud potřebuje nějaké úpravy, ve švech, podle potřeby švy povolíme, nebo naopak boky či ramena zúžíme. Pokud je vše v pořádku, přešijeme na stroji.

Po té vyměříme a provedeme VSAZENÍ RUKÁVŮ

Pozor, na záměnu rukávů. Strana náležející k přednímu dílu, je více vykrojená. Znovu průběžně zkoušíme. Pokud je rukávová hlavice větší, pečlivě postupujeme podle návodu v článku.

Po našití rukávů přistoupíme k vypracování kapuce a průkčnu. Zadní délka průkrčníku musí souhlasit se zadní průkrčníkovou částí kapuce. Délku vyladíme záševkem na náramenicí a sešijeme několik spojovací šev kapuce. Po vaszení do zadního průkrčníku kapuci přišijeme.

Pak vyměříme šířku předních dílů. Oba díly musí být souměrné. Určíme si umístění kapes a přišijeme. Jejich umístění opět musí být souměrné.

Po jejich přišití vyměříme délku rukávů a dolního okraje županu.

Nakonec upravíme přední okraj županu s kapucí. Přebytečnou látku zahrneme, zastřihneme a celý přední okraj županu proštepujeme.

      

      Košík  

      Žádné zboží

      Poštovné 0 Kč
      Celkem 0 Kč

      K pokladně