RUKÁVOVÝ ROZPAREK V NÁSTŘIHU:
se používá u rukávů s mažetou, nebo u výstřihu tvarovaném do slzičky. Z líce není téměř vidět lemování.
Délku nástřihu si označíme do požadované výšky. Ze stejné rovné látky si střihneme proužek o 2 až 3 cm delší než bude nástřh a široký 6 cm. Vyzhnačíme si podélný střed lemu. Lícem jej přišpendlíme k líci rukávu nebo výstřihu tak, že jeho středová osa se bude krýt stehovku označující místo nástřihu. Středovou osu obšijeme hustým strojovým stehem asi 2 mm od budoucího nástřihu. Pak obě látky ve středové ose rozstříhneme, obdélník lemu protáhneme vzniklým otvorem do rubu, látky urovnáme a okraje zahrneme. Po přežehlení okraje lemu přešijeme k látce rukávu (výstřihu).
LEMOVANÝ ROZPAREK:
Tvar rozparku si vyznačíme z lícní strany a šijeme stejně jako u výše uvedeného postupu, ale z rubové strany a lem protáhneme na lícní stranu.
Zde můžeme použít rovné i šikmo střihžený proužek látky a využít i kontrastní látky, aby lem vynikl. Takže:
lem přiložíme rubem na rubovou stranu rukávu tak, aby se nám kryl střed lemu s linií záševku. Budoucí nástřih obšijeme 5 mm od středové linie a provedeme rozstřižení rozparku. Lemovku obrátíme na líc, hranu švu vymneme do hladka a po urovnání přežehlíme. Okraj lemu začistíme stejným způsobem jako v prvním postupu.