návod ŠITÍ: Všívání dvoudílných rukávů RENEZANČNÍCH

 

Dvoudílné rukávy používáme i na historické oděvy, jako jsou dublony, kabátce aj.

Konstrukce rukávové hlavice je mírně asymetrická. Strana s příkřejší stranou hlavice patří vždy přišít ke přednímu dílu oděvu.

 

Hlavicové rukávy všíváme po druhé zkoušce. Oděv, je sešitý s límcem, rukávy mají boční švy sešité a vypracované manžety. Nejrve si označíme pravý a levý rukáv

Hlavici rukávu můžeme (podle použitého střihu) navolnit ve vrchní a zadní části. Začneme od značení obrysu hlavice po celé délce horního oblouku tak, aby vzniklé záhyby byly rovnoměrné a největší zřasení aby bylo okolo ramenního švu.

Oděv složíme na polovinu lícem dovnitř, upravíme v průkrčníku a sešpendlíme.

Dbáme, aby náramenice i boční švy ležely naprosto přesně na sobě. Upravíme délku náramenic a bočních švů a sešpendlíme průramky. Stejnoměrně sestříhneme náramenice i tvar průramku.

Oděv rozšpendlíme, obrátíme naruby, rukáv vsuneneme dovnitř a lícem k líci přiložíme hlavici vrcholem označeným kličkováním proti ramennímu švu (pozor, nezaměmit pravý a levý rukáv!!). Ve spodní části průramku by měl u dobrého střihu rukávový šev zhruba navazovat na boční šev oděvu:

Rukáv vešpendlíme a vestehujeme do průramku, a oděv vyzkoušíme. Opravíme případné nedostatky a přešijeme strojem. Při zapošití přešijeme švy 2 cm přes sebe.

Odstraníme stehování a všechny švy rozžehlíme.

 

U RENEZANČNÍCH RUKÁVŮ máme v horní části nástřihy:

Tento typ rukávu šijeme z dvojité látky v oblasti nástřihů. V podstatě si vystřihneme jednotlivé pásky z dvojité látky lícem k sobě, sešijeme delší strany k sobě a vsadíme do přiraveného rukávu.

Dále pokračujeme jako u klasického rukávu.

Při zkoušení dbáme na volnost pohybu v náramenici i v lokti. Pokud je vše v pořádku, vypracujeme loketní záševek.


 

HISTORICKÉ RUKÁVY S LOKETNÍM ZAPÍNÁNÍM:

 

Pokud má rukáv zapínání v loketním záševku, musíme rozparek opět zpevnit podložením a pečlivě vyměřit tvar lokte. Rukáv je v dolní části poněkud širší, upravíme si šířku přepnutím. Dbáme na možnost pohybu v ohybu ruky. Drobné knoflíčky rozmístíme asi 1 cm od okraje s rozestupem 2 až 3 cm.

 

 


      

      Košík  

      Žádné zboží

      Poštovné 0 Kč
      Celkem 0 Kč

      K pokladně