návod ŠITÍ: Korzetové šaty č. 284

před započetím prací ještě základní rady:
1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždycky šiju z obyčejné látky
2/ zkoušet, zkoušet, zkoušet...
3/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití.
Na vyžehlené látce srovnáme střižené okraje. Složíme ji po délce na polovinu lícovou stranou dovnitř a sešpendlíme na pevných okrajích, aby se nesmekala. Na takto připravené látce poskládáme jednotlivé střihové díly, řádně přišpendlíme. Obrysy obkreslíme přesně krejčovskou křídou a přikreslíme si i švové přídavky. Po stranách po dvou centimetrech, na horním i dolním okraji po 1,5 centimetru. U dolního okraje nejméně 3 cm. Jednotlivé díly střihu vystřihneme.
Po té střih sejmeme a linie prostehujeme dlouhým stehem stehovací nití. Stehy necháváme volné, obě vrstvy látky mezi sebou prostřihneme. Nesmíme zapomenout prostehovat i středy dílů na přeložené látce.
 
MATERIÁL:
  • svrchní látka
  • podšívka
  • vlizelín
  • výztuhy podél šněrování (kostice)
  • šikmý proužek
  • vázačka
POSTUP:

  Na zkoušce si vyměříme sezazení obou dílů přednice a přebytečné okraje si vyznačíme stehovkou. Křída se při práci smaže. Podél zadního šněrování svrchní látky přijde podžehlit vlizelín. To je důležité, aby látku později nepropíchla kostice. Přebytečné okraje nestříhejte, dírky (knoflíkové i štěrovací) u těsných vypasovaných živůtků potřebují zpevnit více vrstvami látky.

Podle typu střihu vytvarujeme pasové záševky.

Po zatížení živůtku sukní je nutné upravit nasazení límce a jeho dotvarování tak, aby zbytečně neodstával a přitom umožňoval pohyb rukou. Je potřeba myslet i na pózy při tanci, kdy držíte partnera kolem ramen.

 

Pokud potřebujeme pevné šněrování a ne jen dekorační, upravíte šiřku zad o 2 až 4 cm, ale nutné počítat s tím, že při tanci se člověk zadýchá a pevné sešněrování může způsobovat problém.

Navíc odstřižený proužek ze šířky zad je potřeba použít na podložení šněrování aby nebyla vidět kůže. Podél šněrování je nutné vsadit tenkou kostici do švu mezi srchní a spodní látku, aby nedošlo ke zkrabacení švěrování.

To vše zpracováváme na nastehovaném modelu se zatížením živůtku sukní a každý krok znovu a znovu zkoušíme, zda model sedí, a znovu upravujeme.

Při vyzkoušení oděvu si všimneme, zda se látka nikde nekrčí a okraje těsně přiléhají k sobě. 
 

Podšívka:

Pokud je vše v pořádku, stejným způsobem ušijeme podšívku včetně záševků, obě rubové strany k sobě přiložíme a podél zapínání sešijeme podšívku se svrchní látkou. Kolem horního i dolního okraje ponecháme nesešité. Po obrácení na líc a urovnání, pečlivě vyměříme podle typu korzetu umístění tunýlků pro kosticové výztuhy. Šířku tunýlků volíme podle typu kostic. Každou kostici opatrně vsuneme do tunýlku, přišijeme podšívku na dolním i horním okraji. Ostřihneme asi 7 mm od obou krajových švů, které začistíme šikmým proužkem. Tím zároveň zafixujeme i ukotvení kostic.

 Teprve v okamžiku, kdy jsou všechny "problémy" odstraněny, dá se model přešít na šicím stroji.

Ano, je to pracné a před sešitím na stroji je potřeba některé úseky napárnout, ale důležité.

 

ZAPÍNÁNÍ:
U šněrovacího korzetu si na zadním díle vyznačíme dírky pro štěrování, vytvoříme malé dírky a pečlivě obšijeme.
Jako druhou variantu můžeme zvolit všití háčků, nebo oček na tkanici. Tyto všíváme těsně k okraji z rubové strany (aby nebyly vidět stehy, ale očka vystupovala zpoza okraje ven) nebo je můžeme vsadit přímo do krajového švu. Dírky, nebo háčky, či poutka (očka) musí být přímo proti sobě, aby nebyla přednice deformovaná.
První dírku umistíme nejméně 1 cm pod horním okrajem, další otvor přijde 1 cm nad pas. Další dírky rozměříme pravidelně v části nad pasem i pod pasem.
Pak teprve můžeme vsadit sukni na stroji.

 

SUKNĚ a spodničky:

SPOTŘEBA LÁTKY:

 určíme podle konkrétního střihu

Na vyžehlené látce srovnáme střižené okraje. Složíme ji po délce na polovinu lícovou stranou dovnitř a sešpendlíme na pevných okrajích, aby se nesmekala. Na takto připravené látce poskládáme jednotlivé střihové díly, řádně přišpendlíme. Obrysy obkreslíme přesně krejčovskou křídou a přikreslome si i švové přídavky. Po stranách po dvou centimetrech, u dolního okraje nejméně 5 cm. Jednotlivé díly střihu vystřihneme.

Po té střih sejmeme a linie prostehujeme dlouhým stehem stehovací nití. Stehy necháváme volné, obě vrstvy látky mezi sebou prostřihneme. Nesmíme zapomenout prostehovat i středy dílů na přeložené látce.

 Vypracovaný střih položíme na látku a jednotlivé díly sešijeme. V pase sukni i spodničky upravíme podle obvodu pasu a prodloužíme šněrování na snažší oblečení.

Pokud je tvar sukně v pořádku, sešijeme boční díly sukně k sobě.

 

ZAČIŠTĚNÍ OKRAJE SUKNĚ

U sukně a spodničky musíme dolní okraj znovu vyměřit. Zde budeme potřebovat pomoc další osoby. Stoupneme si na vyšší pevnou podložku (stůl, židle, schody, nižší rovný kus pevného nábytku) Druhá osoba měří výšku sukně nabo spodniček, tj rozdíl mezi podložkou a okrajem oděvu od podložky vzhůru. U vyměřování předního okraje musíme myslet na bezpečnou chůzi.

Vyměřenou délku nejprve našpendlíme a po zarovnání okraje do roviny nastehujeme 2x založený okraj . Zkontrolujeme délku a tvar sukně i spodničky a opravíme případné nedostatky. Pokud je vše v pořádku, u pevnější látky můžeme okraj přišít na stroji. 

U tylových spodniček obroubíme spodní okraj v ruce.

 
      

      Košík  

      Žádné zboží

      Poštovné 0 Kč
      Celkem 0 Kč

      K pokladně