návod ŠITÍ: ŠATY SE ŠNĚROVÁNÍM

 

 před započetím prací ještě dvě základní rady:

1/ první verzi u nového, tj. nevyzkoušeného střihu vždycky šiju z obyčejné látky

2/ proštepovávat švy až po vyzkoušení a vyladění nepřesností. Každá postava má různé zaoblení a disproporce. Ty jsou potřeba upravovat až při šití

 

SPOTŘEBA LÁTKY šíře 140 cm :

ŠATY = 1 x délka živůtku + 2 x délka sukně + 1 x délka rukávu

Vypracovaný střih položíme na látku.

Díly vystřihneme s přídavkem na švy 5 cm na záložky a díly obentlujeme.

Položení střihu na látku je stejné jako u šatů:

SPODNÍ KOŠILE:

se šije poměrně jednoduše: sešijeme ramena předního a zadního dílu a bočnice. Sešijeme postranní švy na RUKÁVECH a vsadíme do průramků. U ramenního švu rukávovou hlavici nabereme. Okolo průkrčníku ušijeme tunýlek pro tkanici na vázání a stažení výstřihu.

Vyměříme spodní okraj sukně na postavě, zde si musíme všimnout charakteristiského tvaru břicha a hýždí, aby sukně byla všude stejně douhá i přes případné nerovnosti postavy. Často se stává, že sukně je při nošení a změně postoje nehezky cípatá. Sukni si proto necháme změřit od podlahy (na stole, či podložce) vzhůru při pomalém otáčení. Přední část sukně necháme mírně kratší, pamatujte na bezpečnost chůze. I v histirických dobách bylo povoleno ponechat viditelné špičky střevíčku dam.

Aby spodní okraj byl dobře zpracován, obrubu vypracujeme v ruce. Nakonec pečlině rozžehlíme švy do stran a celý oděv vyžehlíme.


 

SVRHNÍ ŠNĚROVACÍ ŠATY:

Sešijeme boky i ramena k sobě a vyzkoušíme. Na zkoušce si vyměříme sezazení obou dílů přednice a přebytečné okraje si vyznačíme stehovkou. Křída se při práci smaže. Podél stehovky přijde podžehlit vlizelín. Přebytečné okraje nestříhejte, dírky u štěrování potřebují zpevnit více vrstvami látky.

Podložení předního dílu (šněrování) položíme vliselíem, zahneme do rubu a zažehlíme. Sešijeme boky a ramena a vytvarujeme pasové záševky.

Při vyzkoušení šněrovačky si všimneme, zda se látka nikde nekrčí a okraje těsně přiléhají k sobě. Pokud je vše v pořádku, stejným způsobem ušijeme podšívku do živůtku (včetně záševků) obě lícové strany k sobě přiložíme a sešijem podšívku se šněrovačkou. Kolem krku ponecháme nesešité, aby šla šněrovačka obrátit na líc. Po urovnání pečlivě přišijeme podšívku i kolem krku a vyžehlíme.

Na předním díle si vyznačíme dírky pro štěrování, vytvoříme malé dírky a pečlivě obšijeme.

Jako druhou variantu můlžeme zvolit všití háčků, nebo oček na tkanici. Tyto všíváme těsně k okraji z rubové strany (aby nebyly vidět stehy, ale očka vystupovala zpoza okraje ven) nebo je můžeme vsadit přímo do krajového švu. Dírky, nebo háčky, či poutka (očka) musí být přímo proti sobě, aby nebyla přednice deformovaná.

Pak začistíme okraje šněravacích šatů po celé délce předního dílu. Může být opět vypodšívkovaný. Není příliš elegantní, když přo každém pohybu látky je vidět rubová část.

ZAČIŠTĚNÍ OKRAJE SUKNĚ

Spodní okraj vyměříme a začistíme stejným způsobem jako u sukně spodní košile. Může nás inspirovat i skvělý trik s kusem nitě, dveřma a křídou ;)



      

      Košík  

      Žádné zboží

      Poštovné 0 Kč
      Celkem 0 Kč

      K pokladně